Satranç Kursu

Anlayarak
Hızlı
Okuma
Satranç hemen arayın Dikkat ve
Zeka Oyunları
Mental
Aritmetik
BEYİN EGZERSİZLERİ
VE
ZEKA OYUNLARI PROGRAMI

Satranç nedir?

Satranç Eğitimi verilirken çekilmiş resimSatranç, 8×8’lik kare üzerinde 32 taşla ve iki kişi ile oynanan bir zeka oyunudur. Satranç kuralları ve taktikleri öğrenilerek güzel bir hobi edinilebilir. Satranç oynamanın zeka gelişimi üzerinde etkisi büyüktür ve uzmanlar tarafından oynanması tavsiye edilmektedir. Özellikle son yıllarda anne ve babalar çocuklarının zeka gelişimini düşünerek çocuklarının satranç öğrenmesini sağlamaktadırlar. Satranç oynamak zeka gelişimi yanında çocukların konsantrasyonunu artırmakta, öz güvenlerini kazanmada yardımcı olmaktadır. Özgüveni artan çocuğun liderlik yönü de buna paralel olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca satranç eğitimi çağdaş eğitim sistemlerinin yetiştirmek istediği yaratıcı bireylerin ortaya çıkmasını desteklemektedir. Buna benzer birçok faydası olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Satranç öğrenen çocukların okul başarılarında da artış olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu faydaları bilen aileler de satranç kursu aramaya başlarlar. İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Online Eğitim ile Tüm Türkiye’de Satranç kursu veren çeşitli kurs yerleri bulunmaktadır.

Satranç nasıl oynanır?

Satranç oynayan Öğrencilerimizİki kişi, 64 karelik ve siyah, beyazdan oluşan bu kareler üzerinde 32 taşla oyunlarını oynarlar. Siyah ve beyaz kareler yan yana bir siyah bir beyaz olmak üzere sıralanırlar.

Satranç eğitimi sırasında ilk önemli aşama satranç tahtasının koyulma biçimidir. Satranç tahtası her bireyin önünde sağ tarafına beyaz gelecek şekilde koyulur. Toplam 32 taş olduğunu belirtmiştik. Bu 32 taşı oyunlar eşit olarak paylaşırlar. Bu 16 taş: 8 tane piyon, birer adet şah ve vezir, ikişer adet kale, fil ve attan oluşmaktadır.

Satranç kuralları ve taktikleri

Satranç eğitimi adına ilk bilmeniz, gereken oyunun tek amacının olduğu onun da rakibin şahını alıp mat edip, oyunu kazanmak olduğudur. Şimdi de satranç nasıl oynanır? sorusunun cevabını derinleştirerek asıl önemli kısmı olan taş hareketlerine gelelim. Öncelikle oyuna beyaz taşı olan kişi başlar. Satranç kuralları hakkında detaylı bilgiler:

Şah: Bitişiğinde bulunan tüm karelere bir adım ilerleyebilir.

Vezir: Karşısına engel çıkmadıkça düz, yatay ve kendi renginde olan karelere çapraz gidebilir.

Kale: Karşısına engel yani taş çıkmadıkça düz ve yatay gidebilmektedir.

Fil: Bulunduğu karenin renginde engel olmadıkça çapraz gidebilmektedir.

At: L harfi şeklinde 3 kare gidebilir ve taşlar üzerinden geçebilir.

Piyon: İleriye doğru bir kare hareket edebilirler ancak ilk bulundukları yerden istenmesi halinde 2 kare ileriye gidebilirler.

Satranç kuralları içerisinde at hariç taşlar kendi ve rakip taşların üzerinden atlamazlar. Bir taş ilerlediği yolda rakip bir taş olması durumunda o taşı alabilmektedir ancak taş alma gibi bir zorunlulukta yoktur.

Satranç eğitimi adına piyonlar hakkında az bilgi verirsek, piyonlar dikey olarak ilerlerler ancak çapraz olarak taş alırlar. Yani önündeki karenin sağında ve solunda bulunan taşlar piyonlar tarafından alınabilir. Piyon son sıraya yani tam karşıdaki son sıraya ulaştığında piyon olarak kalmaz, piyon kendi renginden şahtan başka olmak üzere farklı bir taşla yükseltilebilir. Satrançta uygulanabilecek birçok taktik vardır. Ancak satranç sık sık oynanarak tecrübe kazanıldıkça satranç taktikleri rahatça öğrenilebilir.

Satranç taktikleri

Rok yapma

Oyunda en fazla bir defa yapılabilecek bu hareket, kale ve şah ile yapılan bu iki hamlenin birleşiminden oluşan tek hareketi ifade eder. Arada taş bulunmuyorsa ve şah bir tehdit altında bulunmuyorsa, kale ve şah hareket etmemişlerse Rok yapmak için şah kaleye doğru iki adım ilerler. Devamında kale şahın üzerinden atlar ve onun yanına gelir. Ayrıca şahın hareket edebileceği karelerinde tehdit altında bulunmaması gerekmektedir.  Rok yapmanın amacı, şahı koruma altına almak için uzak bir yere götürmek ve bu aşmada kaleyi oyuna sokabilmektir.

Mat yapma

Oyunculardan birinin şahının tehdit altında bulunması durumunda yapabileceği hiçbir hamlenin kalmaması durumuna denir. Satrancın amacı şahı mat ederek oyunu kazanmaktır. Şahı tehdit eden oyuncu şah diyerek rakibini uyarır. Şahı tehdit eden bu oyuncu, eğer tehdidin ortadan kaldırılamayacağını biliyorsa şah mat diyerek oyunun bitmesini sağlar. Şahı tehdit eder bir durum yoksa ve oyuncuların yapabileceği yası bir hamle bulunmadığı durumlarda oyun pat olmaktadır ve iki kişinin sürdürdüğü bu oyun berabere bitmektedir.

Bu oyun tabi ki bu kadar kısa anlatılamaz daha detaylı bilgiler de içermektedir ve bir satranç okulu ve ya kursu sizlerin işinizi daha iyi görecektir. Böylelikle satranç kuralları hakkında detaylı bilgi edinebilecek, yeni satranç taktikleri öğrenebileceksiniz. Çünkü deneyimli bir kişiden satranç eğitimi almak sizlerin oyunu daha kolay öğrenmeniz açısından önemlidir.

Satranç kursu

İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Online Eğitim ile Tüm Türkiye’de satranç kursu veren bazı yerler bulunmaktadır ve fiyatları kurstan kursa değişiklik göstermektedir. İletişim bölümünden bizimle iletişime geçerek Türkiye’de satranç kursu fiyatları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz, çocuklarınızı en iyi şekilde ağırlamaktan ve onların satranç kursu almalarını sağlamaktan mutluluk duyarız.

20 Comments

Leave a Reply
  • Satranç kursumuz şu an belirtilen yaş aralığı için uygundur. Çok çok çok geç bir dönüş oldu fakat en azından diğer ziyaretçilerimizi bilgilendirmek için dönüş sağlıyoruz şuan.

 1. Merhabalar, Annem icin satranc kursu ariyoruz yardimci olabilirmisiniz.Karsiyaka da olmasi tercihimizdir.tesekkur ederim.

  • Öznur hanım merhabalar. Kurslarımız şu an 5-12 yaş için açıktır. Karşıyakadayız fakat güncel kurslarımız hakkında talep ederseniz iletişim sayfamızdaki telefonlarımızdan da kapsamlı bilgi alabilirsiniz. (Geç dönüş için üzgünüz. Diğer ziyaretçilerimiz için de bilgilendirme amaçlı yanıtladık.)

  • Berna Hanım Karşıyaka’da kursumuz mevcuttur. Geç dönüş sağlıyoruz. Umarız iletişim sayfamızdan telefon ile bilgi almışsınızdır.

 2. 8 yaşında ki oglum için satranç kürsü bakıyoruz.. yalı mahallesi 6486 Sok. Karsiyaka da oturuyoruz
  Yardımcı olabilirmisiniz lutfen

  • Merhaba Hasan Bey. Karşıyaka’da kursumuz mevcuttur. Kapsamlı bilgilendirmeyi telefon ile daha hızlı sağlayabilmekteyiz. İletişim sayfamızdan telefon ile halen herhangi bir kursa katılım sağlanmamışsa dönüşünüzü bekliyoruz.

 3. Merhabalar 5yasındakı oğlum için satranç kursu bakıyoruz konak yakınlarında veya menderes gaziemir de de olabilir yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhabalar Nalan hanım. Alsancak iletişim bilgilerimiz iletişim sayfamızda yer almaktadır. Dilerseniz ofislerimizden, dilerseniz de telefonla kapsamlı olarak bilgi alabilirsiniz.

 4. 10 yaşında oglum santranca cok merakli ve oynadığı kisiler basarili ve stratejik oynadigini söylüyorlar. Kurs destegi ile daha iyi yerlere gelmek istiyorum. Öneriniz nedir çiğli izmirde ikamet ediyorum

  • Merhaba Zeynep hanım. Satranç kursumuz yanı sıra farklı alanlarda da kurslarımız mevcuttur. Dilerseniz Satranç kursu sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Gün ve fiyat olarak tüm bilgiler detaylı olarak telefonda ve ofislerimizde verilmektedir.

  • Merhaba Ayşe hanım. Fiyat kampanyalı olarak sitemizde görülebiliyor. Fakat net fiyat bilgisi için iletişim sayfamızdaki telefonlardan ulaşabilir veya Merkezlerimize gelerek çayımızı içerek detayları öğrenebilirsiniz. 🙂 Geçte olsa yazmak istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir