Hafıza Teknikleri Kursu

Anlayarak
Hızlı
Okuma
Satranç hemen arayın Dikkat ve
Zeka Oyunları
Mental
Aritmetik
BEYİN EGZERSİZLERİ
VE
ZEKA OYUNLARI PROGRAMI

Hafıza teknikleri ne demek?

Hafıza geliştirme teknikleri, öğrenmeyi kolaylaştıran ve daha kalıcı öğrenmeyi sağlayan tekniklerdir. Hafıza teknikleri eğitimi ile kalıcı öğrenmeler sağlanabilmektedir. Hafıza teknikleri kursu ile bu yöntemleri öğrenebilmek artık çok daha kolay. İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Online Eğitim ile Tüm Türkiye’de hafıza teknikleri kursu bakımından gün geçtikçe kendini geliştirmektedir ve kurs sayısı artmaktadır. Hafıza teknikleri eğitimi ile öğrenme hızınızın ne kadar arttığını, çok bilgiyi kısa sürede çocuklarınızın ne kadar kolay öğrendiklerinin farkına varacaksınız.

Hafıza teknikleri ve öğrencilerimizHafıza teknikleri aslında bizlere beynimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Hafıza teknikleri kalıcı öğrenmemizi sağlar. Bunu da çağdaş eğitim ilkeleri arasında yer alan etkin katılım ile yapmaktadır. Etkin katılımda ne kadar duyu organımızla öğrenme işlemini yaparsak o kadar kalıcı öğrenmeler elde edeceğiz. Şöyle düşünelim, Osmanlı tarihini normal bir kitaptan açıp okumaya başlayalım. Sadece içimizde okuyalım, bu aşamada sadece işin içerisine sözel bilgiler girer ve fazla da duyu organlarımızı işin içerisine aktaramayız. Ancak renkli, sesli bir slaytla, padişahlar arası benzetmelerle, ses benzetmeleriyle, görsellerle vs. ile bir çok duyu organımızı işin içine sokabiliriz. Böylelikle unutmamız güçleşecek ve kalıcı öğrenmeler sağlamış olacağız.

Aslında bilgiyi işleme sürecimizden bahsedersek ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Bu konuda eğitim psikolojisi alanında bilgiyi işleme kuramı yer almaktadır. Bilgiyi işleme kuramı bilgi dışarıdan nasıl alınmakta, alınan bu bilgi nasıl işlenmekte, depolanmakta, depolanan bu bilgi geri nasıl getirilmektedir? sorularına aslında cevap aramaktadır. Bu kuramda geçen 3 tane bilgi deposu vardır, duyussal kayıt, kısa süreli bellek, uzun süreli bellek. Çevreden gelen bilgiler ilk olarak duyussal kayıt aşamasına gelir, bu bölgede bilgi kalıcı olarak kalmaz, kaybolur. Dikkat ve seçici algı ile bu bilgiler ancak kısa süreli beleğe aktarılabilir, aktarılamazsa kaybolur.

Kısa süreli bellekte de dikkat ve seçici algı ile alınan bilgiler ancak 20-30 sn kadar kalabilmektedir. Yani kısa süreli bellek anlık aklımızda tuttuğumuz bilgileri içeririr. Mesela cep telefonundan bir numara bakarız ve aklımızda bir süre tutmamız gerekir. Bu aşamada bilgiler 20-30 sn kadar zihnimizde kalır eğer kodlama ve ya tekrar yapmazsak bu bilgiyi hemen unuturuz. Aslında bu aşamada hafıza teknikleri ön plana çıkıyor. Bu aşama da kodlama aşamasıdır. Kodlama ve tekrar ile bilgiler, asıl kalacakları yer olan uzun süreli belleğe aktarılırlar. Uzun süreli bellekte 20-30 sn. gibi zaman sınırı yoktur, işte kalıcı öğrenmeler bu bölümde yer almaktadır. Uzun süreli bellekte bilgiler ne kadar kalıcı kodlandıysa bu bilgileri geri getirmek yani hatırlamakta o derece kolay olacaktır. Yani ilk aşama olan duyussal kayıt ve kısa süreli bellekte bilgi unutulurken kodlama ve tekrar yapılması ile uzun süreli belleğe aktarılan bilgiler kalıcı olarak kalmaktadır. Kısaca bilgiyi işleme kuramında bunlar anlatılmaktadır.

Gizli Zeka öğrencileriHafıza teknikleri eğitimi sırasında birçok kodlama yöntemini öğreneceksiniz. Bu kodlama yöntemleri yukarıda da anlattığım gibi bilgileri uzun süreli belleğe yani kalıcı olarak yer aldıkları bölgeye ulaştıracaktır. Kalıcı öğrenmeler ancak kodlama yöntemleri ile daha kalıcı hale gelmektedir. Yoksa sözel olarak okuyarak bilgileri kalıcı olarak zihnimizde tutmak hiçte kolay olmayacaktır. Defalarca tekrar yaparak bu sözel bilgileri kalıcı hale getirmeye çalışsakta kodlama yöntemi kadar başarılı olamaz. Kodlama yöntemini kullanan hafıza geliştirme teknikleri kalıcı öğrenmeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirecek, bilgileri öğrenmek için uzun süre vakit harcamamıza gerek kalmayacaktır.

Hafıza geliştirme teknikleri

Hafıza teknikleri eğitimi sırasında hafıza geliştirme teknikleri ön plana çıkmaktadır. Bu teknikler bellek destekleyici ipuçlarını gibi teknikleri içermektedir. Peki nedir bu bellek destekleyici ipuçları derseniz; yerleşim(loci), askı sözcük, zincirleme, anahtar sözcük, kafiye oluşturma, akronim ve akrostiş gibi teknikleri içermektedir. Mental aritmetik eğitimimiz sırasında bu ve buna benzer yöntemlerle sistemi formülüze edilmiş halinden çıkartıp zihinlerinde daha kolay ve kalıcı hale getirip öğrenmelerini sağlıyoruz.

Hafıza teknikleri kursu fiyatları

Hafıza teknikleri eğitimi yukarıda da anlattığımız gibi hayatımızda önemli bir yer edinmektedir. Hayatımızın birçok alanında yeni bilgiler öğreniyoruz ve bu bilgileri unutmamamız gerekiyor. İşte bu aşamada hafıza teknikleri kursu ön plana çıkıyor. Hafıza teknikleri sistemini kullanarak mental aritmetik eğitimini en iyi şekilde Gizli Zeka Eğitim kurumlarından alabilirsiniz.

8 Comments

Leave a Reply
 1. Bu konuda her kursa güvenebilirmiyiz….en başarılı kurslar .hangileridir. 13 ve 5 yaşında iki çocuğum için faydalanmak istiyorum.

  • Gaye hanım tabi ki her kursa güvenemezsiniz. Bununla ilgili araştırmayı iyi yapıp referansları baz alarak değerlendirme yapabilirsiniz.

 2. genelde öğrencileriniz küçük gibi görünüyor:) 18 20 yaş gibi yaş aralıklları gruplarınız da var mı acaba

  • Merhaba Zehra hanım. 5-12 yaş aralığı için şu anki kurslarımız. Geç bir dönüş oldu fakat diğer ziyaretçilerimizi bilgilendirmek için dönüş sağlıyoruz. Geç dönüş için üzgünüz.

  • Merhabalar Büşra Hanım. Konu hakkında kapsamlı bilgi edinmek için iletişim sayfamızdaki telefonumuzdan ulaşarak çok daha hızlı yanıt alabilirdiniz. Yorumlara geç dönebiliyoruz. (Yoğunluktan dolayı.) Umarız telefonla ulaşarak bilgi almışsınızdır.

   • merhabalar o kadar çok kurs araştırdım ki sonunda gizli zeka ile bundan 3 yıl önce tanıştık .Kızım için en iyisini bulmaya çalışıyordum unutkanlık gibi bir problemimiz vardı bu yüzden de başarısız oluyordu bu hafıza teknikleri sayesinde pratik çözümler halinde derslerde çok faydasını gördük umarım sizin için faydası olmuştur bu bilgilerin ..teşekkür ederiz gizli zeka ailesi ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir